ساختمان سازی با پوکه معدنی

این فصل به طور خلاصه گزینه های موجود برای ساخت اعضای ساختمان از پوکه را بیان می کند. این اطلاعات در مورد محل تهیه پوکه و نحوه پردازش آن در شرایط خودیاری فراهم می کند.

پوکه چیست؟ 

پوکه معدنی

پوکه فرم بسیار متخلخل از سنگ آتشفشانی منجمد ، معمولاً از روده بزرگ بسیار سبک است ، چگالی واقعی آن ، یعنی چگالی ماده پودر شده ، بین 2 تا 3 کیلوگرم در دسی لیتر و تراکم عمده آن ، یعنی چگالی مواد شل شده آزاد است. ، مقدار آن بین 0.3 تا 0.8 کیلوگرم در دسی متر 3 است . به عبارت دیگر ، پوکه بسیار سبک است. تقریباً از قوام مخلوطی از شن و شن و ماسه ، با گرانول های منفذ و سبک منفردی که به طور معمول روی آب شناور هستند یا فقط به آرامی فرو می روند. ذرات پوکه یا گرد یا زاویه دار هستند و قطر آنها تا 65 میلی متر است. برای بدست آوردن مصالح ساختمانی خوب باید فقط از ذرات در محدوده اندازه 1 -16 میلی متر استفاده شود.

علاوه بر پوکه های رنگ روشن ، انواع مختلفی از رنگ تیره نیز وجود دارد که از آنها به عنوان گدازه ، توف و غیره یاد می شود. همچنین می توان از آنها به عنوان مصالح ساختمانی استفاده کرد ، اما پوکه های رنگ روشن بهتر عمل می کنند ، همانطور که در فصل 2.4 توضیح داده شده است .

پوکه دارای ترکیب شیمیایی زیر است:

سیلیس SiO 2 تقریباً 55٪
آلومینا Al 2 O 3 تقریباً 22٪
قلیایی ها 2 O + Na 2 O تقریباً 12٪
اکسید فریک Fe 2 O 3 تقریباً 3٪
اهک CaO تقریباً 2٪
منیزیم MgO تقریباً 1٪
تیتانیا TiO 2 تقریباً 0.5٪

 

پوکه در طی فوران های آتشفشانی ، هنگامی که سنگهای درون زاد مذاب قبل از بیرون ریختن با گازها مخلوط می شوند ، به وجود می آیند (شکل 5). ذرات سبک و اسفنجی به سمت بالا پرتاب می شوند و توسط باد منتقل می شوند. هنگامی که آنها خنک می شوند و دوباره به زمین می افتند ، ذرات جمع می شوند و سنگ های پوکه یا تخته سنگ ایجاد می کنند. بعضی اوقات سنگ مذاب بسیار سنگین است که نمی تواند از آن خارج شود ، در این حالت به بیرون می ریزد و به صورت یک سازه سنگی کاملاً همگن ، معمولاً تا حدودی کمتر متخلخل ، در پایین آتشفشان جمع می شود. بیشتر این رسوبات گدازه را می توان به صورت بلوک های سنگ طبیعی برای استفاده مستقیم در کارهای ساختمانی خرد کرد.

پوکه در کجا یافت می شود؟ 

پوکه معدنی

شکل 6: رسوبات پوکه در سمت بادهای پایین آتشفشان رسوب می کند

رسوب متوسط ​​سست است و ضخامت لایه آن از 50 تا 300 سانتی متر است. پوکه باید همیشه زیر نظر متخصص استخراج شود و نه به طور تصادفی. در غیر این صورت ، نتایج به صورت شکل 7 به نظر می رسند. ضخامت لایه های پوکه با افزایش فاصله از مرکز فوران کاهش می یابد.

اندازه ذرات پوکه از پودر فوق العاده ریز (0-2 میلی متر) تا ماسه (2-8 میلی متر) تا شن (8-65 میلی متر) متغیر است. تخلخل ذرات می تواند به 85٪ برسد ، به این معنی که 85٪ از حجم کل از “هوا” و فقط 15٪ از مواد جامد تشکیل شده است. تخلخل زیاد آن خواص عایق حرارتی خوبی به پوکه می دهد و آن را بسیار سبک می کند.

رسوبات پوکه قدیمی در مناطقی که آتشفشانهایی فعال دارند ، با یک لایه هوموس به ضخامت 0.2-1 متر پوشانده شده است. هنگام استخراج آن ، باید دقت شود که هیچ هوماس در پوکه مخلوط نشود. اگر یک منطقه بزرگ در حال استخراج است ، به عنوان مثال برای یک پروژه مسکن ، برای جلوگیری از فرسایش و در نتیجه آسیب زیست محیطی ، باید هوموس جایگزین شود.

اطلاعات اضافی مخصوص سایت در مورد رسوبات پوکه از موسسات مختلف زمین شناسی ملی و / یا دفاتر تحقیقات خاک در دسترس است.

پوکه چه خصوصیاتی دارد؟ 

پوکه معدنی

پوکه دارای خواص عالی است. به عنوان یک ماده ساختمانی آن است

شکل 8: استخراج پوکه

– بسیار سبک ،
– ارزان ،
– نسوز ،
– مقاوم در برابر آفات ،
– کار با آن آسان است ،
– جاذب صدا ،
– عایق حرارت ،
– متعادل کننده دما (شکل 9 ، 10 و 11).

اما بعداً دارای خواص منفی مانند:

– مقاومت فشاری پایین بتن پوکه ، در مقایسه با بتن حاوی سایر سنگدانه های سنگین تر ؛

– تمایل لبه ها و گوشه های آن برای شکستن راحت تر از بتن های سنگین ”

– عدم مقاومت در برابر سرما در هنگام خیس بودن.

پوکه معدنی

در نتیجه ، از مصالح ساختمانی پوکه نباید استفاده شود:

– پایه ها ،
– اجزایی که در معرض دائمی قرار گرفتن در معرض آب هستند ، به عنوان مثال در دوش ،
– اجزایی که تحت ترافیک شدید قرار دارند ، به عنوان مثال کف پله ها و کاشی کف

چگونه می توان پوکه معدنی  را در اعضای ساختمان ساخت؟

پوکه معدنی

برای تبدیل آن به اعضای ساختمان ، چند هدف که کار با پوکه را تسهیل می کنند لازم است ، به عنوان مثال:

– برخی از وسایل حمل و نقل پوکه از نهشته به محل ساختمان (شکل 12) ؛

– ابزارهای مختلف مانند چرخ دستی ، بیل ، سطل ، اره ، چکش ، ناخن ها ، سطح روح ، یک قانون تاشو ، ماله ، ملافه ، مربع تنظیم شده ، ورق های پلاستیکی و غیره (شکل 13).

پوکه معدنی

– تأمین کافی پوکه طبیعی (به عنوان مثال حدود 5600 کیلوگرم یا 7 مترمربع برای خانه ای با 30 متر فضای کف). یک چرخ دستی در حدود 0.15 متر مربع مساحت دارد ، به این معنی که برای ساخت خانه حدود 45 بار چرخ دستی لازم است.

– قالب های چوبی برای آجر ، قالب و غیره و / یا پرس برای ساخت بلوک های حفره (شکل 14: رجوع کنید به شکل 34 ، ص 31).

علاوه بر این ، یک منطقه کار مسطح و مسقف مورد نیاز است. توزیع پومیس در حال پردازش باید دارای اندازه ذرات 1 تا 16 میلی متر باشد. سیمان مورد نیاز باید سیمان پرتلند با مقاومت فشاری نرمال باشد که می توان به آن آهک یا پوزولانا اضافه کرد. اعضای ساختمان پوکه را می توان بصورت انحصاری با آهک تهیه کرد ، همانطور که در فصل 3 شرح داده شده است. سیمان و آهک باید خشک نگه داشته شوند و باید به اندازه کافی در دسترس باشد تا یک هفته کار کامل دوام داشته باشد. آب اندازه گیری باید تمیز باشد. آب باران بدون آلودگی مناسب است. نحوه ساخت قالب ها در فصل 3 شرح داده شده است.

به طور کلی ، اعضای ساختمان پومیس به عنوان بتن سبک طبقه بندی می شوند ، زیرا آنها به روشی مشابه تولید و پردازش می شوند ، تفاوت اصلی در این است که سنگدانه ها – یعنی پوکه طبیعی – بسیار سبک ، متخلخل و جاذب آب هستند ، به طوری که چنین مواد باید تا حدی متفاوت از بتن با وزن طبیعی کار شود.

به عنوان یک قاعده ، پومیس طبیعی ابتدا با آب اشباع می شود و سپس با سیمان یا آهک مخلوط می شود ، در قالب های آماده ریخته می شود ، فشرده می شود (به صورت دستی یا به روش مکانیکی) ، از قالب خارج می شود و برای تنظیم و درمان ذخیره می شود.

آنچه مواد پوکه را از بتن با وزن طبیعی متمایز می کند این است که بتن پومیس معمولاً مرطوب در خاک است ، یعنی با آب اندازه گیری نسبتاً کمی و فقط مقدار کمی سنگ دانه ریز استفاده می شود – برای پوشاندن ذرات پوکه با خمیر سیمان کافی است ، اما کافی نیست برای پر کردن حفره های بین ذرات سنگدانه. در نتیجه ، اجزای سازنده پومیس به طور معمول دارای سطح متخلخل و کاملاً صافی مانند سطح بتن و نه سنگ مرمر هستند. در صورت تمایل یا لزوم ، به عنوان مثال برای کاشی های نما ، می توان سنگ ریز مانند شن و ماسه را برای بدست آوردن سطح صاف اضافه کرد.

از چه نوع بناهایی می توان از پوکه استفاده کرد؟ 

مواد مبتنی بر پوکه را می توان برای ساخت انواع سازه ها استفاده کرد:

– خانه های یک طبقه ،
– ساختمانهای آپارتمانی (حداکثر چهار طبقه) ،
– کارگاهها و انبارها ،
– مدارس.

این کتاب مربوط به ساخت خانه های یک طبقه است که می توان از آنها مواد ساختمانی پوکه ساخت (شکل 15):

پوکه معدنی

شکل 15: چه نوع ساختمانهایی می توانند ساخته شوند؟

– بلوک های جامد بتونی پوکه (آجرهای پومیس جامد) ،
– بلوک های حفره بتونی پوکه ،
– کاشی های پوکه ،
– پانل ها / تخته های
پوکه ،
– بتن پوکه درجا ، – اعضای ساختمان پوکه های ویژه (رجوع کنید به فصل های 4.6 و 5).

فصل 3 توضیح می دهد که چگونه می توان از اعضای دیوار پومیس پیش ساخته برای ساخت خانه استفاده کرد.

خانه های تخته سنگ و تخته سنگ های پوکه خانه هایی هستند که از اعضای پیش ساخته ساخته شده اند. پس از ریختن پایه ، اعضای جداگانه (عمدتا اعضای دیوار) آماده می شوند و برای برپایی خانه بر روی دال پایه استفاده می شوند. این شیوه ساخت به طور خاص برای اقدامات خودیاری جمعی که در آن چندین خانواده مایل به ساختن یک نوع خانه هستند مناسب است ، زیرا احداث تخته یا دیوارهای تخته به کار چندین نفر به طور هم زمان نیاز دارد (شکل 16). یکی از مزایای اصلی ، زمان نعوظ نسبتاً کوتاه است.

خانه های آجری بتونی بتونی به روشی مشابه خانه های آجری سنگین ساخته می شوند ، یعنی سنگ تراشی متشکل از آجرهای پومیس پومیس نسبتاً کوچک بر اساس پایه ای محکم و به روش سنتی ساخته شده است. این روش خانه های کاملاً جداگانه ای را تولید می کند و به خوبی برای بازسازی یا گسترش خانه های موجود عمل می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *