ساخت خانه های بتونی با پوکه معدنی

خانه های بتونی این خانه دارای دیوارهای تحمل کننده ساخته شده از بتن پوکه ریخته گری درجا است. روی پایه نوار بتونی مسلح (بتن با وزن معمولی ، نه بتن پوکه) یا روی یک سنگ تراشی سنگ طبیعی قرار دارد. دیوارهای بتونی و پوکه های بتونی مستقیماً بر روی پایه پی ریزی می شوند. ضخامت آنها 15 تا 25 سانتی متر است و تا آنجا که لازم است ، با فولاد تقویت می شوند تا از زلزله محافظت کنند. دیوارهای عظیم را می توان با چندین لایه رنگ رندر / گچ و یا صاف کرد. دهانه های در و پنجره به راحتی آزاد می شوند و درهای پنجره و در در بتن تعبیه شده است. دیوارهای بتنی درجا این مزیت را دارند که نیازی به پیش ساخته نیست (مانند آجر یا پانل). از طرف دیگر ، آنها نیاز به نصب کار فرم چوبی دارند تا حاوی بتن باشد – که به نوبه خود شامل هزینه اضافی است ،کار و دانش قبلی (شکل 50). زیربنای سقف از تیرهای فولادی مشبک یا چوبی تشکیل شده است. پوست سقف را می توان از ورق های راه راه گالوانیزه پیچیده شده بر روی توری های چوبی تهیه کرد ، اگرچه هر نوع سقف دیگری نیز مناسب خواهد بود ، به عنوان مثال کاشی های بام سفالی ، نی و نی و غیره اضافه شدن احتمالی بعدی داستان دوم. کف آن از روکش بتونی نازک روی لایه ای از شن و ماسه ساخته شده است. قاب های چوبی یا استیل لولایی به بتن – موارد تعبیه شده برای پنجره ها و درها توصیه می شود.و غیره دیوارهای جامد به اندازه کافی محکم هستند تا بتوانند سقفی را برای احتمالی بعدی داستان دوم ایجاد کنند. کف آن از روکش بتونی نازک روی لایه ای از شن و ماسه ساخته شده است. قاب های چوبی یا استیل لولایی به بتن – موارد تعبیه شده برای پنجره ها و درها توصیه می شود.و غیره دیوارهای جامد به اندازه کافی محکم هستند تا بتوانند سقفی را برای احتمالی بعدی داستان دوم ایجاد کنند. کف آن از روکش بتونی نازک روی لایه ای از شن و ماسه ساخته شده است. قاب های چوبی یا استیل لولایی به بتن – موارد تعبیه شده برای پنجره ها و درها توصیه می شود.

 قالب چوبی برای دیوارهای پوکه بتونی درجا

خانه های بتونی این نوع ساخت و ساز برای ساخت خانه های جدید مناسب ترین است. از آنجا که به مقدار قابل توجهی قالب نیاز دارد ، برای کشورهایی که چوب کافی دارند مناسب است. قرار دادن قالب برای مبتدیان هیچ کاری نیست ، بنابراین باید از کمک متخصصان استفاده کرد.

این نوع خانه ها به خوبی به ساخت و ساز توسعه مسکن قابل توجه توسط تعاونی های خودیار کمک می کنند. استفاده از فرمهای پیش ساخته قابل استفاده مکرر ، همراه با کمک متخصصان آموزش دیده ، می تواند به حداکثر رساندن تلاش ساختمان کمک کند.

لیست زیر مقادیر تقریبی برای نوع موضوع خانه است. قیمت های محلی را می توان در ستون “قیمت” وارد کرد ، بنابراین امکان مقایسه با سایر سیستم های ساخت خانه را فراهم می کند.

مقادیر 4.1 خانه ای با دیوارهای بتونی پوکه دیوارها قیمت
حدود مساحت دیوار 50 متر مربع دیوارهایی شامل بتن پوکه 7/5 متر مربع برای ضخامت دیواره 15 سانتی متر. با نسبت اختلاط بتن 1: 4 ، برای سیمان 1000 کیلوگرمی (20 کیسه به وزن 50 کیلوگرم) حدود 5/7 متر مربع بتن پوکه ای تولید می شود.
همین دیوارها با ضخامت 25 سانتی متر به بتن پوکه ای 5/12 متر نیاز دارند. برای نسبت اختلاط 1: 4 ، حدود 1750 کیلوگرم سیمان (35 کیسه با وزن 50 کیلوگرم) برای بتن پوکه 12.5 متر مربع مورد نیاز است.
70 متر اگر خانه در منطقه ای از زلزله واقع شده باشد ، میله های تقویت کننده (قطر تقریبی 10 میلی متر) برای یک تیر بستنی محیطی.
30 متر میله های تقویت کننده برای اطراف درها ، پنجره ها و گوشه ها.
حدود 50 مترمربع قالب چوبی ، ضخامت حداقل 2 سانتی متر برای ریخته گری دیوارها. پیشنهاد: فرم هایی با ارتفاع تقریبی 10/1 متر تهیه کنید و قالب را ریخته و قسمت فوقانی آن را بریزید. چوب برای فرم ها اغلب قابل قرض است ، لزوماً خریداری نمی شود.

 

خانه ای با دیوارهای بلوک بلوک / آجری از بتن پوکه

اطلاعات فنی:

در این حالت ، دیوارها از سنگ تراشی تشکیل شده است که از بلوک ها و آجرهای جامد پوکه و بتن ساخته شده است. بسته به اندازه بلوک ها / آجرها می توانند ضخامت آنها بین 10 تا 25 سانتی متر باشد.

پایه نوار را می توان از بتن درجا با وزن طبیعی یا سنگ تراشی از سنگ طبیعی تهیه کرد ، به شرط آنکه از مقاومت کافی برای تحمل وزن دیوارها برخوردار باشد. اول از همه ، بلوک ها / آجرهای دیوارها باید ساخته شوند. پنجاه آجر به ابعاد 25 Ã – 11.5 Ã – 7 سانتی متر یک متر مربع دیوار با ضخامت 11.5 سانتی متر تولید می کند. فقط 7 بلوک با ابعاد 49 Ã – 30 Ã – 11.5 سانتی متر در هر متر مربع دیوار دیوار با ضخامت 11.5 سانتی متر مورد نیاز است. آجرهای بتونی و بتونی بسیار سبک و در نتیجه سریع و آسان قرار می گیرند. باید اطمینان حاصل شود که دیوارها پیوند مناسب سنگ تراشی دارند و دقیقاً عمودی هستند (شکل 57). لازم به یادآوری است که آجرهای پوکه باید قبل از استفاده در آب فرو بروند تا باعث جلوگیری از جذب سریع آب و اندازه گیری آنها شود ، در نتیجه اتصالات بسیار ناپایدار است.دیوارهای خانه را می توان رندر / گچ کرد و در هر صورت ارائه ازاره تا ارتفاع 30 -50 سانتی متر توصیه می شود.

 نصب دیوارهای آجری

ردیف بالای آجر باید دارای یک تیر کراوات محیطی از بتن مسلح یا چوب باشد ، به طوری که داستان دوم می تواند بنا به میل خود به خانه اضافه شود. دیوارهایی با ضخامت حدود 15 سانتی متر برای یک خانه یک طبقه کافی است ، اما ضخامت دیوارها باید تقریباً افزایش یابد. 25 سانتی متر برای طبقه اول یک خانه دو طبقه (10 – 15 سانتی متر برای طبقه بالا). سقف را می توان از کاشی های سقف سفالی ، آزبست راه راه ، فلز موجدار ، چوب ، نی یا نخل خرما ساخت. دیوارها به اندازه کافی محکم هستند تا بتوانند سقف سنگین را حمل کنند. درها و پنجره ها می توانند از چوب یا فلز ساخته شوند و موارد آنها باید باشد. به سنگ تراشی گره خورده است.

این خانه برای ساخت و سازهای خودیاری بسیار مناسب است. یک نفر به تنهایی می تواند به آسانی آجر و بلوک بسازد ، زیرا تنها چیزی که لازم است یک قالب چوبی ، پوکه ، سیمان و آب است. پس از ساختن فقط چند “آجر” ، همان شخص می تواند کم کم دیوارها را بسازد. این نوع ساخت و ساز به هیچ وجه کار سنگینی ندارد ، زیرا هر زمان که سازنده چند ساعت یا روز اضافی داشته باشد می توان آجر بیشتری ساخت و قرار داد.

مقادیر 4.2 خانه آجر / بلوک دیوارها قیمت
حدود مساحت دیوار 50 متر مربع برای آجرهایی به ابعاد 24 Ã – 7 سانتی متر و ضخامت دیواره 5/11 سانتی متر ، 2500 آجر و حدود 700 کیلوگرم سیمان (14 کیسه) برای قرار دادن دیوارها مورد نیاز است.
حدود 2 متر مربع ملات سنگ تراشی ، یعنی تقریباً 6 کیسه آهک / سیمان و تقریباً ماسه 2 مترمربع
(برای ضخامت دیواره 24 سانتی متر و بلوک هایی به ابعاد 49 Ã – 24 Ã – 11.5 سانتی متر ، 800 بلوک ، 1400 کیلوگرم سیمان (28 کیسه) و ملات 2.4 متر مربع شامل تقریبا 7 کیسه آهک / سیمان و تقریباً. برای دیوارها به ماسه 2.4 مترمربع نیاز است.)

 

خانه های بتونی  بلوک حفره ای بتونی

ساخت بنایی

اطلاعات فنی:

دیوارهای این خانه از بلوک های به اصطلاح پوکه بتونی دو حفره ای ساخته شده است که این مزیت را دارد که دیواره ای محکم و محکم با مواد کمتری نسبت به دیواری ساخته شده از بلوک های جامد ایجاد کند. بعلاوه ، حفره ها هم در آب و هوای سرد و هم در مناطق گرم اثر عایق بندی خوبی دارند.

فونداسیون باید از بتن درجا یا سنگ تراشی از سنگ طبیعی ساخته شود و از دیوارها 5 تا 10 سانتی متر عرض داشته باشد.

اولین مرحله برای قرار دادن دیواره ها ، البته ، پیش ساخته بلوک های حفره است همانطور که در بخش 3.2.3 شرح داده شده است. بلوک ها با انتهای بسته قرار می گیرند ، به این ترتیب که دهانه های حفره به سمت پایین قرار دارند. به این ترتیب ، گسترش ملات در اطراف لبه های آخرین مسیر قبل از تنظیم بلوک های ردیف بعدی ، آسان تر است (شکل 32 ؛ رک. بخش 3.2.3).

در مناطق زلزله زده بهتر است حفره های گوشه را با بتن مسلح پر کنی

برنامه ریزی

میله های تقویت کننده باید در پایه در گوشه ها تعبیه شوند. سپس فقط “بالای” بلوک های حفره باید به طور مرتب باز شود (شکل 37 ، بند 3-2-3) ، بلوک ها روی میله ها قرار بگیرند و حفره هایی که با بتن پوکه (خوب فشرده شده) پر شده اند تا بالای دیوار بروید. در آنجا میله های تقویت کننده باید به یک تیر کراوات محیطی متصل شوند ، که می تواند در بلوک های کانال پوکه مخصوصی قرار گیرد که متعاقباً با بتن پوکه پر می شود (شکل 43 ؛ بند 3-2-6).

موارد در و پنجره ترجیحاً باید به عنوان مقاومت دیوارها ساخته شده و ساخته شوند و می توانند داستان دوم را بپذیرند.

 

سقف را می توان با کاشی های سقفی سفالی ، آزبست راه راه ، فلز موجدار ، نی یا نخل پوشاند.

برای رسیدن به اتصال پایدارتر بین آنها و سنگ تراشی ، موارد در و پنجره ترجیحاً باید به صورت پیش ساخته و با بالا رفتن دیوارها ساخته شوند. اگر این امکان وجود نداشته باشد ، می توان چند قطعه چوب ، پیچ یا موارد مشابه را در اتصالات سنگ تراشی در مکان های استراتژیک تعبیه کرد تا لنگرگاه قاب های درب و پنجره را که بعداً قرار داده شده فراهم کند. کف را می توان به هر شکل دلخواه اجرا کرد ، اگرچه نصب لایه ای از شن که با یک لایه نازک از بتونه یا یک بستر شن و ماسه همراه با کاشی های کف سرامیکی پوشانده شده است ، توصیه می شود.

ساختار اسکلت ستون بتونی صورت منصفانه

اطلاعات فنی:

این نوع سازه شامل یک اسکلت ستونی بتونی تحمل بار است که با بلوک های حفره بتونی- بتونی پر شده است.

این خانه روی پایه های بتونی یا نواری بتونی با ستون های بتونی محکم استوار است. بلوک های حفره ای بتونی- بتنی فضاهای بین ستون ها را پر می کنند. کف خانه مدل شامل یک لایه شن و ماسه است که با یک لایه نازک از بتن ساخته شده است. زیرسازی سقف از تیرهای فولادی مشبک یا چوبی ساخته شده است. این پوشش ممکن است از ورق کاشی های بام یا ورق آزبست راه راه روی توری های چوبی تشکیل شده باشد. دهانه های پنجره و درب دارای موارد ساخته شده از الوارهای مربع یا فولاد است. برگهای درب و ارسی های پنجره به قاب های قاب مورد نظر متصل می شوند.

این خانه مدل بسیار محکم ، با دوام است و می تواند به دلخواه بر روی آن اضافه شود یا تغییر کند ، زیرا هر دیواره پر می تواند بدون هیچ گونه تلاش خاصی خراب و جابجا شود. با این وجود ساخت آن نسبتاً پیچیده است و بنابراین برای سازندگان شخصی که خودتان کار می کنند کمتر مناسب است تا برای پروژه های مشترک تلاش جوامع روستایی یا تعاونی سازی.

برنامه ریزی

پیش از این GATE از ساخت چنین خانه های نمونه در السالوادور و نیکاراگوئه حمایت مالی کرده است. این نوع خانه های بلوک پوکه و بتنی تقریباً مشابه “خانه ستونی بتونی” GATE است که دستورالعمل های خودکاری مفصلی در آن موجود است.

 

مقادیر 4.3 ب) خانه ای با دیوارهای بلوک حفره ای بتونی- بتونی ؛ اسکلت ستونی بتونی صورت منصفانه دیوارها قیمت
حدود 2 متر مربع بتن مسلح برای اسکلت بتونی با ستونهای 15 Ã 15 سانتی متر
حدود 50 مترمربع دیوارهای بلوک پوکه و بتن متشکل از تقریباً. 400 بلوک حفره پوکه بتونی به ابعاد 49 Ã – 24 Ã – 15 سانتی متر (ضخامت دیواره: 15 سانتی متر)
حدود 1 مترمربع ملات سنگ تراشی برای اتصالات ، شامل تقریباً. 3 کیسه آهک / سیمان و 1 متر مربع شن و ماسه

 

خانه ای با دیوارهای تخته پومیس 

سیستم تحمل بار فولادی مقطعی

اطلاعات فنی:

این سازه اساساً از بخشهای کانال فولادی تشکیل شده است که در بین آنها پانلهای پوکه وجود دارد.

این خانه بر روی یک پایه نوار بتونی مسلح با برش هایی برای قسمت های کانال فولادی (یا پروفیل های ساخته شده از ورق گالوانیزه) قرار گرفته است. پس از اینکه مربع به درستی دیوارها مربع شد ، برش ها با بتن پر می شوند.

چهار پانل دیواری از نوع توصیف شده در فصل 3.2.4 روی لبه بین هر دو قائم انباشته شده و یک عنصر دیواری سخت به اندازه 2 متر طول و 1 متر عرض تولید می کنند (رجوع کنید به طرح ایزومتریک مربوط).

ساختار دیوار پایداری خود را از پایه نوار در پایین و یک تیرآهن کراوات مداوم به شکل یک مسیر کانال فولادی در بالا بدست می آورد (رجوع کنید به جزئیات در نقشه های فنی مربوطه).

مسیرهای فولادی از طریق پرچ یا جوشکاری در گوشه ها متصل می شوند (جزئیات 1:10 در نقشه های فنی مربوطه).

دهانه های پنجره ها و درها را می توان به راحتی و با کنار گذاشتن پانل های بتونی و پوکه ای مناسب ، به دلخواه قرار داد. موارد پنجره و درب از الوارهای مربع ساده با همان ضخامت صفحه های تنظیم شده در قسمت های کانال ساخته شده است.

کف شامل یک لایه سنگ ریزه درشت ، یک لایه شن و ماسه و یک لایه از بتونه صاف بتونی است.

سقف متشکل از ورق روی است که روی زیر سازی چوبی میخ شده است ، اگرچه از هر ماده مناسب دیگری نیز می توان استفاده کرد.

GATE همچنین دستورالعمل هایی را برای ساخت این خانه منتشر کرده است (تحت نام “خانه پانل بتونی”). دستورالعمل ها در صورت درخواست از GATE در دسترس هستند.

صورتحساب مقادیر:

مقادیر 4.4 الف) خانه ای با دیوارهای پانل پوکه ؛ سیستم تحمل بار فولادی مقطعی دیوارها قیمت
حدود 3 متر مربع بتن برای پایه های نواری
حدود 4 قفس های تقویت کننده مناسب برای پی
حدود 44 مقاطع کانال فولادی به طول حدود 2.40 متر و ضخامت پروفیل حدود 3 میلی متر برای دیوار سازی
حدود 76 پانل های بتونی و پوکه بتونی تقویت شده با شبکه (100 Ã – 50 5 سانتی متر) به عنوان عناصر دیواری
حدود 4 تیرهای کراوات چوبی ، بتونی یا استیل با برش برای مقاطع کانال فولادی
حدود 30 متر تخته برای قالب شیروانی
حدود 0.4 مترمربع چوب برای زیر سازی سقف و روکش
حدود 30 مترمربع سقف ورق فلز راه راه یا مواد معادل آن

 

سیستم تیر و تیر چوبی

اطلاعات فنی:

این خانه با همان سیستم اساسی خانه قبلی ساخته شده است ، با این تفاوت که قسمتهای کانال فولادی غالباً گران قیمت با ستونها و تیرهای چوبی نسبتاً ارزان جایگزین می شوند. در حالی که خانه مدل دارای ستون های گوشه ای به ابعاد 10 Ã 10 سانتی متر و ستون های میانی / داخلی و تیرهای کراوات به ابعاد 7 Ã 10 سانتی متر است ، سطح مقاطع پست چوبی در نهایت به ضخامت صفحات پوکه بتونی بستگی دارد. پست ها باید از چوب اره شده باشد که با مواد شیمیایی ، قیر ، روغن دست دوم ، آهک ، آب شور و غیره در برابر آفات تصفیه شده است.

برش هایی با اندازه مناسب برای پست های چوبی در پایه های نوارهای سنگی طبیعی یا بتونی باقی مانده است. پست ها به برش ها وارد می شوند و در جای خود قرار می گیرند. بعداً برش ها با بتن پر می شوند. توری های نازکی که روی ستون های چوبی میخ شده اند ، صفحات را در جای خود نگه می دارند. در ابتدا می توان یک لت را کنار گذاشت تا امکان چیدمان راحتتر صفحات فراهم شود. فقط وقتی همه پانل ها در جای خود قرار دارند و به درستی تراز شده اند ، باید آخرین توری را میخ زد. اتصالات افقی بین پانل ها را می توان با ملات (= دوغاب) بست.

 

این سیستم ساختاری به ویژه برای استفاده در مناطقی که دسترسی آسان به چوب ارزان دارند بسیار مناسب است. چوب مورد نظر لازم نیست چوب مستقیم باشد. اگر چوب کمی کج باشد ، می توان پانل های بتونی-بتونی را مطابق ساخت و هرگونه بازشدگی باقیمانده را با ملات پوکه درزگیری کرد.

مهم است که ستون های چوبی از بالا و پایین به سختی لنگر بیاندازند.

از آنجا که ساخت پانل های پوکه و بتن بسیار آسان است و از آنجا که چوب و بتن بتن به راحتی کار می کنند و سازگار با یکدیگر هستند ، می توان خانه را به عنوان یک پروژه خودیاری در مقیاس خانوادگی ساخت.

مقادیر 4.4 ب) خانه ای با دیوارهای پانل پوکه ؛ چوبی دیوارها قیمت
حدود 22 پست های چوبی ، تقریباً 10 Ã – 10 سانتی متر ، 7 Ã – 10 سانتی متر
180 متر توری های چوبی ، تقریباً 2 Ã – 3 سانتی متر یا 2 Ã – 4 سانتی متر ، به عنوان “ریل راهنما”
حدود 64 پانل های دیواری پوکه بتونی ، 100 Ã – 50 Ã – 5-8 سانتی متر ، نیاز: 2.50 متر مربع بتن پوکه ، یعنی 350 کیلوگرم یا 7 کیسه سیمان
حدود 0.20 مترمربع ملات برای اتصالات افقی بین پانل ها
حدود 26 متر چوب برای تیرآهن پیوسته ، تقریباً 7 Ã – 10 سانتی متر یا 12 Ã – 12 سانتی متر

 

خانه ای با تخته های توخالی بتونی تقویت شده به طول دیوار به عنوان اعضای دیوار خودکفا 

اطلاعات فنی:

این خانه ساختار اسکلت تحمل بار ندارد. تخته های خودفرما و هسته توخالی ضخیم ، به طول دیوار ، برای تولید یک خانه پایدار کافی است (به شرطی که تخته ها حداقل 7-15 سانتی متر ضخامت داشته باشند). چنین تخته هایی نسبتاً سنگین هستند و به چندین نفر یا ابزارهای خاص برای رسیدگی و قرار دادن آنها نیاز دارند. در نتیجه ، این خانه برای پروژه های مسکونی که شامل چندین متخصص حرفه ای مجهز است ، مناسب ترین است.

خانه به یک پی سنگ جامد طبیعی یا بتن آرمه نیاز دارد. تهیه تخته آسان است ، به محض اینکه مجموعه خوبی از قالب تهیه شده است (ر.ک. فصل 3.2.5). مهم است که تخته ها به درستی و به اندازه واقعی ریخته شوند ، در غیر این صورت ممکن است با هم جور در نیایند. محل قرارگیری شامل ساختن تخته هایی یکی پس از دیگری است که از گوشه ای از خانه شروع می شود و هر تخته را با تخته های چوبی قرار می دهید. به محض ایستادن یک طرف خانه و دو گوشه آن ، می توان اتصالات بین تخته ها را با بتن نازک و بتن که حاوی سنگدانه های بسیار کوچک است ، دوغاب کرد. باید اطمینان حاصل شود که کل مفصل از بالا به پایین به درستی پر و متراکم شده است. یک تیر کراوات مداوم ساخته شده از بتن با وزن معمولی باید همیشه در قسمت بالای دیوارها نصب شود تا به هم چسبیدن تخته ها کمک کند.سقف می تواند از هر ماده ترجیحی تشکیل شده باشد.

اگر همه تخته ها باشد. به درستی پیوند داده می شود و لوله کشی می شود و اگر پایه به اندازه کافی محکم باشد ، این نوع ساخت می تواند داستان دوم را در خود جای دهد.

صورتحساب مقادیر:

مقادیر 4.5 خانه با تخته های توخالی هسته ای پوکه بتونی مسلح به طول دیوار به عنوان اعضای دیوار خودتنظیم دیوارها قیمت
حدود 50 مترمربع دیوارهای تخته هسته توخالی ، ضخامت 10 سانتی متر ، یعنی 38 تخته هسته توخالی به ابعاد 220 50 – 50 Ã – 10 سانتی متر و شامل بتن پوکه 3.42 متر مربع (تقریباً 500 کیلوگرم یا ده کیسه 50 کیلویی سیمان)
حدود 1 مترمربع بتن پوکه دانه ریز برای دوغاب سازی اتصالات و ریخته گری تیر پیوسته
حدود 150 متر میله های تقویت کننده ، قطر 3/8 “برای تیر و اتصالات

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *