پوکه معدنی

پوکه  معدنی نوعی سنگ آتشفشانی است.در ایران با نامهایی مانند سنگ پوکه ، سنگ کف ، سنگ پاشنه  شناخته شده است. آنهایی که دانه درشت هستند  “سنگ پا” و آنهایی که ریزدانه هستند را در انگلیسی “Pumice” می نامند.

خصوصیات پوکه معدنی

ساختار شیشه ای آتشفشانی است. به طور کلی رنگ آن روشن است و از سفید تا کرم ، آبی ، خاکستری متغیر است ، اما همچنین می تواند سبز ، قهوه ای و سیاه باشد. در نتیجه فعالیتهای آتشفشانی اسیدی و اساسی تشکیل می شود. یک سنگ متخلخل بدون آب کریستال ، که معمولاً حاوی ترکیب ریولیت است. پوکه اسیدی؛ رنگ آن سفید تا سفید است ، شایعتر است و تراکم آن بین 5/1 گرم در سانتی متر مکعب متغیر است. از طرف دیگر ، پوکه پایه یک نوع پوکه قهوه ای مایل به سیاه است که توسط خارجی ها “Scoria” و به زبان ترکی پوکه بازالت معروف است و وزن مخصوص آن 1-2 گرم در سانتی متر مکعب است.

تاریخچه

شناخته شده است که اولین بار توسط یونانیان باستان استفاده شده است. در دهه 1800 در ایالات متحده آمریکا کشف شد. پوکه برای اولین بار در سال 1988 ، در ایران توسط شرکت کانیار کشف شد.

زمینه های استفاده این تخلخل ، نفوذ پذیری حرارت و صدا را در پوکه کاهش می دهد و این ویژگی را قادر می سازد تا در بخش ساخت و ساز مورد استفاده قرار گیرد. حدود 90 درصد پوکه تولید شده در قروه در صنعت ساخت و ساز مصرف می شود. دومین منطقه استفاده از پوکه ، صنعت ساینده است. پوکه ، که به عنوان ماده ساینده بسیار ملایم طبقه بندی می شود ، برای جلا دادن اشیای فلزی طبیعی و مصنوعی و فلزات نرم (مانند نقره) استفاده می شود. خواص شیمیایی و فیزیکی پوکه های مورد استفاده در صنعت نساجی از اهمیت بالایی برخوردار است و این خواص فقط در پوکه های عمقی وجود دارد.

 

پوکه معدنی چیست

پوکه (Pumice) نوعی گدازه مایع و گاز آلوده است که از دریچه آتشفشان خارج می شود. بعد از خنک شدن و سفت شدن حالت و کف آن را حفظ می کند. پوکه اغلب به اندازه کافی سبک است که روی آب شناور است. پوکه معمولاً خاکستری ، خاکستری روشن یا مایل به گلی است و مانند اسفنج شکل ظاهری حبابی دارد. درست در شمال دریاچه کراتر ، یک آتشفشان که اخیراً در اورگان فعال است ، یک پوکه بزرگ وجود دارد.

منشا origin Scoria به عنوان یک لایه خاک رس زیر زمین است که بیش از یک بستر ذغال سنگ قرار دارد. بستر زغال سنگ توسط صاعقه یا وسیله دیگری در جایی که بستر زغال سنگ در سطح خارج می شود ، مشتعل می شود. آتش از طریق بستر ذغال سنگ در زیر زمین گسترش می یابد. زغال سنگ به دلیل مقدار کم اکسیژن موجود در درز زیرزمینی زیر خاک به آرامی می سوزد ، اما بسیار گرم می سوزد. لایه خاک رس پوشاننده درست مانند آجرهای سفالی در کوره پخته می شود. این فرآیند گرمایش ، خاک رس را به عقیم تبدیل می کند. Scoria اغلب به رنگ قرمز آجری است اما می تواند سیاه ، خاکستری یا گاو رنگی نیز باشد. اغلب سخت و جامد است و به نظر می رسد آجری شکسته است ، اما بسته به میزان گازها و بخار حاصل از سوختن ذغال سنگ ، می تواند شکل ظاهری حبابی نیز داشته باشد. در جاهایی که عقب زدگی رایج است ، مانند وایومینگ شرقی ، آن را استخراج می کنند ، خرد می کنند و برای سطح جاده ها و پر کردن مواد استفاده می کنند.

آیا Pumice شکننده است؟

ظاهراً نسبت به سایر سنگهای آذرین غیر متخلخل شکننده تر است ، اما به مراتب سخت تر از پوکه است. در این مقاله مشخص شد که بتن سبک ساخته شده با افزودن اسکوریا 3 برابر مقاومت فشاری بتونی با همان مقدار پوکه و 3/4 برابر مقاومت بتن معمولی دارد.

اگر مقاومت در برابر شکستگی را با تراکم نرمال کنید ، Scoria احتمالاً سخت تر از سنگهای دیگر است.

بطور تصادفی نیست که ساکنان جزیره از آن در بالای مجسمه موآی استفاده می کنند. وزن سبک آن باعث کاهش تنش در ستون و خطر سرنگونی آن می شود

آیا پوکه معدنی یک ماده غذایی منجمد است؟


بله ، اسکوریا یک ماده آتش نشانی است که از آن به عنوان یک سنگ شکن آتشفشانی نیز یاد می شود. مشهورترین آنها احتمالاً به دلیل تشکیل شکلهای زمینی آتشفشانی به نام مخروطهای cinder (scoria) است. دهانه غروب آفتاب در شمال فلگ استاف ، AZ یک مثال به خصوص بزرگ است

کاربرد Pumice

هر سنگ در شرایط مختلف شیمیایی ، فیزیکی و بیولوژیکی تشکیل می شود که منجر به تشکیل یک گروه گسترده و مشخص از مواد معدنی می شود و از این رو در زمینه های مختلف کاربردهایی پیدا می کنند. سنگها سخت ، نرم ، نفوذپذیر و نفوذ ناپذیر هستند. بسته به نوع سنگ ، آنها در اندازه ها و شکل های مختلف هستند. درباره انواع و حقایق Scoria بیشتر بدانید. همه ما در زندگی روزمره از محصولاتی متشکل از سنگ استفاده می کنیم. سنگها تقریباً در همه موارد از مواد غذایی ، داروها ، جواهرات گرفته تا مداد ، آرایش ، جاده ها ، وسایل ، کف ، بناهای تاریخی ، مجسمه ها و غیره استفاده می شوند. . به همین ترتیب ، کاربردهای گسترده ای از Scoria وجود دارد. موارد استفاده Scoria در صنعت معماری ، ساختمان و پزشکی را بررسی کنید.

پوکه معدنی

اصلی ترین خاصیت پوکه چیست

یکی از اصلی ترین کاربردهای  Pumice در تولید سنگدانه های سبک است. پیازچه به اندازه دلخواه خرد شده و برای مصارف مختلف فروخته می شود.

وزن بتن ساخته شده با  پوکه تقریباً 100 پوند بر فوت مکعب است. این در مقایسه با بتن ساخته شده با شن و ماسه معمولی که وزن آن در حدود 150 پوند بر فوت مکعب است ، یک کاهش وزن است. این صرفه جویی در وزن باعث می شود که ساختمانها با فولاد سازه کمتری ساخته شوند. هوای محبوس شده در پوکه ، بتن سبک را به عایق بهتری تبدیل می کند. ساختمانهای ساخته شده با این بتن سبک می توانند هزینه های گرمایش و سرمایش کمتری داشته باشند.

Scoria خرد شده به عنوان گرانول های بام ، پوشش زمین در پروژه های چشم انداز و به عنوان یک بستر در باغبانی هیدروپونیک استفاده می شود. بسیاری از نمایندگی ها گزینه انتخاب مواد سیاه ، قهوه ای یا قرمز را به مشتریان ارائه می دهند. Scoria همچنین به عنوان rip-rap ، سنگ زهکشی و فلز جاده با کیفیت پایین استفاده می شود. مقادیر کمی اسکوریا به عنوان سنگ سونا و به عنوان یک گرماگیر در کوره های کباب استفاده می شود.

پوکه معدنی سفید

پوکه سفیدقروه یک نوع pumice است که از ویژگی های آن می توان به وزن سبک برای استفاده در تولید بلوک های سبک استفاده می شود

عکس پومیس

پوکه معدنی

قیمت پومیس در تهران

برای اطلاع از قیمت انواع پوکه معدنی شرکت parspokeh  با شماره 09128786485 تماس بگیرید تا کارشناس های ما شمارو راهنمایی کنند.

بهترین پوکه معدنی

بهترین  نوع پومیس در ایران در شهر قروه است که از نظر کیفیت رتبه اول کشور را داراتس شما برای تهیه این محصول می توانید با شرکت پارس پوکه تماس بگیرد.

پوکه معدن قروه

قُروِه شهری تاریخی و کهن در غرب ایران و از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است این شهر مرکز شهرستان قروه است که سومین شهر پرجمعیت در استان کردستان به‌شمار می‌رود این شهرستان در دشت وسیعی در شرق شهر سنندج قرار دارد و با بخش اپاختر باختری استان همدان هم‌مرز است، که این دشت از اپاختر به شهرستان بیجار و از جنوب به استان کرمانشاهمتصل قروه دارای معادن پوکه است به سراسر کشور ارسال می شود و به کشورهای نظیر  روسه ارمنستان هند  امارات عراق ترکیه صادر می شود.

پوکه معدنی برای گلدان

پوکه معدنی در گلدان

 سنگ پوکه چیست و چرا از اهمیت برخوردار است؟
وقتی نوبت به پرورش گیاهان پر جنب و جوش می رسد ، همه چیز در مورد کیفیت خاک است. سنگ پومیس یک محیط ایده آل برای رشد است. سنگ پوکه دارای ویژگی های مختلفی است که باعث می شود آن در سراسر باغ شما مفید واقع شود. با هوادهی عالی به خاک ، خاک رس سنگین را شل می کند و رطوبت را به خوبی حفظ می کند. تجزیه ، جمع و جور یا پوسیدگی نمی شود و فضای مورد نیاز ریشه های شما را می دهد. در کنار این ویژگی ها ، سنگ پوکه نیز کنترل مواد مغذی را آسان می کند. میزبان قارچ ها ، نماتدها ، حشرات و غیره را نخواهد داشت. سنگ پوکه به راحتی شسته می شود. دارای pH خنثی است. و هیچ بوی تهاجمی نمی دهد.

سنگ پومیس

نوعی سنگ آذرین است که از مواد مذاب یا نسبی ذوب شده تشکیل می شود. این نوع سنگهای آذرین در طبقه آتشفشانی طبقه بندی می شوند. به دلیل فرآیند خنک سازی سریع ، رسوبات معدنی در سنگ بسیار کم است یا وجود ندارد. این سنگها بر اساس طبقه بندی می شوند
بافت و رنگ پوکه شامل وزیکول های کوچک زیادی است که دلیل اصلی آن وزن کم آن است. سنگ پوکه در سراسر جهان در مناطقی با فعالیت آتشفشانی و رسوبات پوکه استخراج می شود. شامل مقادیر کمی از مواد معدنی حیاتی مانند: فسفر ، پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم ، سدیم ، مس ، آهن ، منگنز است.

ریشه گیاهان موجودات زنده ای هستند که نیاز به تأمین مستمر اکسیژن دارند ، ورود هوا به داخل خاک حتی اگر مرطوب باشد بسیار مهم است. به همین ترتیب ، ریشه ها دائما دی اکسید کربن آزاد می کنند ، که باید از ناحیه ریشه خارج شود. گیاهان نیاز دارند که این گازها از طریق منافذ خاک تأمین یا از بین بروند. بنابراین ، یک خاک خوب باید متخلخل باشد تا امکان تبادل گازها فراهم شود و در عین حال آب کافی نگهداری شود تا نیاز گیاه را تأمین کند. بعلاوه ، گیاه باید بیش از ده عنصر از خاک برای رشد خود بدست آورد.

 نحوه استفاده ازپوکه معدنی :

با افزودن کمتر از 10٪ سنگ پوکه در محیط گلدان و خاکهای باغ ، مزایای زیر را تجربه خواهید کرد:

  • تراکم عمده مخلوط گلدان را افزایش می دهد.
  • خاصیت متخلخل سنگ پوکه به آن اجازه می دهد مواد مغذی حیاتی را در منافذ سطح میکروسکوپی نگه دارد ، که به تنظیم تغذیه کود کمک می کند. حتی می تواند قبل از افزودن به محیط رشد با مواد مغذی زیاد شارژ شود.
  • نرم کننده عالی برای خاکهایی که نیاز به هوادهی و زهکشی بیشتر دارند.
  • تراکم خاکهای سنگین خاک رس باغ را سست کرده و باعث ورود هوا و گیاهان آبی می شود.
  • رطوبت را در خاک نگه می دارد و نیاز آبیاری را تا 35٪ کاهش می دهد.
  • پوکه غیر آلی است ، بنابراین با گذشت زمان تجزیه و جمع نمی شود ، به این معنی که عملکرد مداوم دارد و می توان آن را بازیافت و دوباره استفاده کرد.
  • قارچ ها ، نماتدها یا حشرات را جذب و میزبانی نمی کند.
  • سنگ پوکه خنثی است.

پومیس چمن

محیط بسته بندی برای ذخیره غده ها ، ریشه ها و پیازها مدیریت چمن و چمن. هم در تهیه بستر بذر با کیفیت برای مناطق چمن جدید و هم به عنوان یک روکش فوقانی بعد از هواگیری در چمنزارها یا سبزیجات که بسیار قاچاق شده اند برای بازیابی یا حفظ ساختار مناسب خاک استفاده می شود.

مالچ: سنگ پوکه خرد شده آسیاب یک مالچ عالی و جذاب برای تخت گل و بوته ایجاد می کند. خاک زیر مالچ مدت بیشتری مرطوب می ماند و در اثر آبیاری کمتر فشرده می شود. مشکلات علفهای هرز با چند اینچ مالچ پوکه به حداقل می رسد. خراب نمی شود ، بنابراین نیازی به تعویض نیست. سنگ پوکه سفید ما نیز می تواند در صورت لزوم رنگ آمیزی شود.
کمپوست کردن سنگ پومیس یک افزودنی عالی برای ملافه برای کمپوست کرم شماست. این فضای هوای اضافی را اضافه می کند ، از جوش زدن جلوگیری می کند و به کنترل رطوبت کمک می کند.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *