Scoria چیست

اسکوریا یک سنگ آتشفشانی بسیار حفره ای و شیشه ای با ترکیب مافیک است.

Scoria از نوع سنگ بسیار متداول در مناطق آتشفشانی است. گاهی اوقات این نوع سنگ مشخص نیست. در این مورد ، این یک نوع ساختاری از بازالت ، آندزیت و غیره است. مسئله این است که سنگهای آتشفشانی رسماً بر اساس شیمی آنها دسته بندی می شوند. اسکوریا ، بیشتر توسط طبیعت تاولی آن تعریف می شود.

به عنوان مثال قسمتهای بالای جریان گدازه بازالت ممکن است ترسناک باشد.

 بنابراین سنگ به راحتی می تواند همزمان scoria و بازالت باشد. این ممکن است.

اسکوریا

برای برخی ناخوشایند و گیج کننده باشد اما زمین شناسی مملو از ویژگی های خاصی است که ممکن است در ابتدا عجیب به نظر برسد اما در واقع لازم است و اگر به آن فکر کنید واقعاً منطقی است.

اسکوریا  چه شکلی است؟

Scoria اغلب به صورت یک تکه سنگ که از آتشفشان به بیرون پرتاب شده رخ می دهد. بعضی اوقات کل مخروط های آتشفشانی از scoria ساخته می شوند که در این حالت cinder نیز نامیده می شود. امروزه “Scoria” اصطلاح ترجیحی دارد اما اغلب از “مخروط cinder” استفاده می شود.

 

ترکیب عقرب معمولاً مافیک است. سنگ مشابه با ترکیب فلسیک را پوکه می نامند. Scoria ، برخلاف پوکه ، روی آب شناور نیست اگرچه برای یک سنگ آتشفشانی با رنگ تیره سبک وزن غیرمعمولی احساس می کند.

Scoria حاوی تعداد وزیکول های کمتری نسبت به پوکه است و این وزیکول ها به دلیل وجود ماگمای چسبناک کمتر ، بسیار بزرگتر هستند. در اینجا یک حومه در سانتورینی وجود دارد که شامل پوکه و پیازچه در لایه های مختلف است. هر سنگ آتشفشانی وزیکولار تیره رنگ ، عقیم نیست.

وزیکول های گاه به گاه در اینجا و آنجا در بازالت طبیعی است. این وزیکول ها باید واقعاً حاوی بسیاری باشد تا نام آن را عقرب (scoria) بگذارد.

 

اسکوریا گاهی به رنگ قرمز مایل به قرمز است. این آهن ، دقیقاً اکسید آن است که به آن ظاهری زنگ زده می بخشد. Scoria حاوی مقدار قابل توجهی آهن است ، به همین دلیل است که به آن مافیک (منیزیم + فریک) گفته می شود.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *